Výsledky mapování inovačních kapacit v období 06/2021 až 08/2022
Od června 2021 probíhalo 3. kolo mapování inovačních kapacit. Stejně jako v předchozích případech realizované unikátní kombinací statistických dat a dat z řízených rozhovorů, které byly osobně provedeny v 512 firmách z celého Česka.
Mapování probíhalo se zapojením regionálních partnerů (inovační centra, rozvojové agentury nebo krajské úřady) a agentury CzechInvest ve všech krajích Česka.
Výsledky šetření ukázaly, že pokračuje mírný růst počtu firem v kategorii průkopník. I nadále dochází k přesunům VaV center ze země firemního ústředí do Česka. Jedním z důvodů je, že český výzkum je dostatečně kvalitní a přitom levnější než v ekonomicky vyspělých zemích. Klíčová obchodní oddělení však často zůstávají v zemi mateřské firmy. Ukazuje se, že „Češi jsou skvělí inženýři, ale špatní obchodníci”.
Největší problémy českých firem, identifikované v předchozích mapováních INKA i nadále přetrvávají. Především touha prosadit se na zahraničních trzích a ochota riskovat.
Zásadní roli v ekonomice a v podnikovém VaV hrají zahraniční subjekty. Česko nadále zaostává za vyspělými ekonomikami (produktivita, přidaná hodnota atd.). Častěji se objevují příklady kvalitativní proměny aktivit zahraničních firem (od produkce k VaV). Počet globálně úspěšných endogenních firem stagnuje. Absence tuzemských firem schopných realizovat inovace vyšších řádů.
Nejlépe za naší práci mluví data,
do kterých můžete nahlédnout
- Hlavní město Praha
- 68
- Středočeský kraj
- 66
- Liberecký kraj
- 51
- Jihomoravský kraj
- 47
- Jihočeský kraj
- 44
- Pardubický kraj
- 40
- Olomoucký kraj
- 30
- Zlínský kraj
- 29
- Ústecký kraj
- 26
- Kraj Vysočina
- 25
- Plzeňský kraj
- 24
- Královéhradecký kraj
- 23
- Moravskoslezský kraj
- 23
- Karlovarský kraj
- 16